PEC22SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC22SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Gender :
Male
Number Of PCB Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Shrouding :
Unshrouded
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Length :
55.9mm
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
22
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Male Pin
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Reference Standard :
UL
Datasheets
PEC22SAAN
Sullins Connector Solutions PEC22SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height