PEC21SFBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC21SFBN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Termination :
Solder
Published :
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Width :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.54mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Style :
Board to Board or Cable
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Number Of PCB Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape :
Square
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
3A
Mount :
Through Hole
Length :
53.3mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
PEC21SFBN
Sullins Connector Solutions PEC21SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 21-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height