PEC21SADN
Mfr.Part #
PEC21SADN
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
21
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Length :
53.3mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Datasheets
PEC21SADN
Sullins Connector Solutions PEC21SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 21-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height