PEC20SFCN
Mfr.Part #
PEC20SFCN
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.738 18.75mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
50.8mm
Datasheets
PEC20SFCN
Sullins Connector Solutions PEC20SFCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height