PEC19SADN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC19SADN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Lead Free :
Lead Free
Number of Conductors :
ONE
Gender :
Male
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Solder
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Housing Material :
Plastic
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Housing Color :
Black
Published :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Width :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
1
Length :
48.3mm
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Number Of PCB Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Datasheets
PEC19SADN
Sullins Connector Solutions PEC19SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height