PEC18SZAN
Mfr.Part #
PEC18SZAN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Number of Positions :
18
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
3 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Overall Contact Length :
0.340 8.64mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PEC18SZAN
Sullins Connector Solutions PEC18SZAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height