PEC18SAEN
Mfr.Part #
PEC18SAEN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
45.7mm
Overall Contact Length :
0.850 21.59mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC18SAEN
Sullins Connector Solutions PEC18SAEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height