PEC18SACN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC18SACN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Tin
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Length :
45.7mm
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
Plastic
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Type :
Male Pin
Published :
Connector Type :
Header, Breakaway
Overall Contact Length :
0.650 16.51mm
Termination :
Solder
Height :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Housing Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
18
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
1
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
PEC18SACN
Sullins Connector Solutions PEC18SACN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height