PEC17SFDN
Mfr.Part #
PEC17SFDN
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Number of Positions :
17
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Plastic
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Height :
2.54mm
Length :
43.2mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Datasheets
PEC17SFDN
Sullins Connector Solutions PEC17SFDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 17-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height