PEC16SBCN
Mfr.Part #
PEC16SBCN
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
40.6mm
Height :
3.56mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Datasheets
PEC16SBCN
Sullins Connector Solutions PEC16SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height