PEC16SAGN
Mfr.Part #
PEC16SAGN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Number of Positions :
16
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Length :
40.6mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
1
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC16SAGN
Sullins Connector Solutions PEC16SAGN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height