PEC12SBCN
Mfr.Part #
PEC12SBCN
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
3.56mm
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Length :
30.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
PEC12SBCN
Sullins Connector Solutions PEC12SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height