PEC11SBEN
Mfr.Part #
PEC11SBEN
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Post :
0.500 12.70mm
Number of Positions :
11
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Length :
27.9mm
Height :
3.56mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PEC11SBEN
Sullins Connector Solutions PEC11SBEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height