PEC11SBCN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC11SBCN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions Loaded :
All
Height :
3.56mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Housing Material :
Plastic
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Shrouding :
Unshrouded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
1
Length :
27.9mm
Housing Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
PEC11SBCN
Sullins Connector Solutions PEC11SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height