PEC10SBEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC10SBEN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Published :
Number of Rows :
1
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Conductors :
ONE
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Lead Pitch :
2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Height :
3.56mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
25.4mm
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Housing Material :
Plastic
Reference Standard :
UL
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
10
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number Of PCB Rows :
1
Contact Length - Post :
0.500 12.70mm
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
PEC10SBEN
Sullins Connector Solutions PEC10SBEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height