PCV1V820MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1V820MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V SMD
17 Weeks
Voltage :
35V
Height :
12mm
Lead Pitch :
3.2mm
Length :
9mm
Leakage Current :
574μA
Width :
8.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm
Type :
Polymer
Ripple Current @ High Frequency :
2.2A @ 100kHz
Number of Pins :
2
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Polarity :
Polar
Size Code :
Ripple Current :
2.2A
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Flat
Capacitance :
82µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
PCV1V820MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1V820MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCV1V820MCL1GS pinout, PCV1V820MCL1GS datasheet PDF, PCV1V820MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1V820MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1V820MCL1GS
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Tape & Reel (TR) 29mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose