PCV1E151MCL2GS
Mfr.Part #
PCV1E151MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
Stock
926
In Stock :
926
Aluminum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Polymer
Terminal Shape :
Flat
Capacitance :
150µF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Size Code :
4141
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
10.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2009
Ripple Current :
3A
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm
Dissipation Factor :
0.12 %
Leakage Current :
750µA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm