PCV1C560MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCV1C560MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
PCV
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Length :
7.3mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Pitch :
2.1mm
Terminal Shape :
Flat
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
1A
Height :
6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Polymer
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
179μA
Tolerance :
±20%
Voltage :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
56µF
Mount :
PCB, Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PCV1C560MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1C560MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Polymer, Number of Pins:2, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, PCV1C560MCL1GS pinout, PCV1C560MCL1GS datasheet PDF, PCV1C560MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1C560MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1C560MCL1GS
56μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 50mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose