PCP.2S.306.CLLC87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCP.2S.306.CLLC87
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Keyed
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
12A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
2S
Ratings :
IP50
Contact Material :
Brass, Bronze
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
6
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
306
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Cable Opening :
0.323 ~ 0.343 (8.20mm ~ 8.70mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
PCP.2S.306.CLLC87
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCP.2S.306.CLLC87 Overview
PCP.2S.306.CLLC87 Features
2S series
PCP.2S.306.CLLC87 Applications
There are a lot of LEMO
PCP.2S.306.CLLC87 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER