PCP.2S.306.CLLC72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCP.2S.306.CLLC72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Keyed
Series :
2S
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Number of Positions :
6
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
306
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Brass, Bronze
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Free Hanging
Datasheets
PCP.2S.306.CLLC72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCP.2S.306.CLLC72 Overview
PCP.2S.306.CLLC72 Features
2S series
PCP.2S.306.CLLC72 Applications
There are a lot of LEMO
PCP.2S.306.CLLC72 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER