PCP.2S.304.CLLC62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCP.2S.304.CLLC62
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Mount :
Free Hanging
Ratings :
IP50
Voltage - Rated DC :
2.4kV
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
15A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Voltage - Rated AC :
1.7kV
Color :
Silver
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
4
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Brass, Bronze
Orientation :
Keyed
Shell Size - Insert :
304
Shielding :
Shielded
Series :
2S
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PCP.2S.304.CLLC62
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCP.2S.304.CLLC62 Overview
PCP.2S.304.CLLC62 Features
2S series
PCP.2S.304.CLLC62 Applications
There are a lot of LEMO
PCP.2S.304.CLLC62 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER