PCG1A152MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCG1A152MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Leakage Current :
3mA
Height :
12.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Series :
PCG
Terminal Finish :
Silver (Ag)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
1500μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
4.9A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
4.9A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Datasheets
PCG1A152MCL1GS
Nichicon PCG1A152MCL1GS
1500μF ±20% Radial, Can - SMD 0.500 12.70mm Tape & Reel (TR) 13mOhm PCG Surface Mount Polymer General Purpose