PCF1E220MCL1GS
Mfr.Part #
PCF1E220MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V SMD
Stock
550
In Stock :
550
Polarity :
Polar
Leakage Current :
275μA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Ripple Current :
2.2A
Terminal Shape :
Flat
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size Code :
4141
Capacitance :
22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
10.3mm
Diameter :
10mm
Ripple Current (AC) :
2.2A
Ripple Current @ High Frequency :
2.2A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Radial, Can - SMD
Dissipation Factor :
0.12 %
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
25V
Published :
2007
Length :
11mm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
PCF1E220MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF1E220MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:25V, PCF1E220MCL1GS pinout, PCF1E220MCL1GS datasheet PDF, PCF1E220MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF1E220MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCF1E220MCL1GS
22μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 50mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose