PCF1A560MCL1GS
Mfr.Part #
PCF1A560MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Leakage Current :
112μA
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Diameter :
6.3mm
Voltage :
10V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
0.12 %
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
EAR99
Height :
6mm
Capacitance :
56µF
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
2.5A
Radiation Hardening :
No
Datasheets
PCF1A560MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF1A560MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCF1A560MCL1GS pinout, PCF1A560MCL1GS datasheet PDF, PCF1A560MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF1A560MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCF1A560MCL1GS
56μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 25mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose