PCF1A331MCL4GS
Mfr.Part #
PCF1A331MCL4GS
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
Stock
760
In Stock :
760
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Length :
9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Capacitance :
330µF
Published :
2006
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
4A @ 100kHz
Ripple Current :
4A
Width :
8.3mm
Size Code :
3333
Tan Delta :
0.12
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Leakage Current :
0.66mA
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
PCF1A331MCL4GS
Nichicon PCF1A331MCL4GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Tape & Reel (TR) 14mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose