PCF0J331MCL1GS
Mfr.Part #
PCF0J331MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Diameter :
10mm
16 Weeks
Height :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
4.2A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
416μA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Polarity :
POLARIZED
Length :
11mm
Size Code :
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 100kHz
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Width :
10.3mm
Voltage :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
PCF0J331MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF0J331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:6.3V, PCF0J331MCL1GS pinout, PCF0J331MCL1GS datasheet PDF, PCF0J331MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF0J331MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCF0J331MCL1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 18mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose