PCF0E221MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF0E221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Published :
Ripple Current :
2.8A
Voltage :
2.5V
Series :
PCF
Diameter :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
110μA
Voltage - Rated DC :
2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
220μF
Lead Free :
Lead Free
Height :
6mm
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Type :
Polymer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PCF0E221MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF0E221MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.5V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, PCF0E221MCL1GS pinout, PCF0E221MCL1GS datasheet PDF, PCF0E221MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCF0E221MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCF0E221MCL1GS
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 20mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose