PBLS1501V115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBLS1501V115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Datasheet
Download
Description
PBLS1501V - 15 V PNP BISS LOADSW
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Specialized ICs
Number of Terminations :
6
Element Configuration :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1
Height :
600μm
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Resistor - Emitter Base (R2) :
2.2k Ω
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
30 @ 20mA 5V / 150 @ 100mA 2V
Continuous Collector Current :
500mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50V 15V
Frequency - Transition :
280MHz
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mount :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
2
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
150mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
6
Transistor Type :
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Collector Emitter Breakdown Voltage :
15V
Published :
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PBLS1501
Max Breakdown Voltage :
15V
Length :
1.7mm
Resistor - Base (R1) :
2.2k Ω
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
100mA 500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
500mA
Width :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Form :
Flat
Polarity :
NPN, PNP
Transition Frequency :
280MHz
Number of Channels :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
150mV @ 500μA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA 100nA
Datasheets
PBLS1501V115
Nexperia PBLS1501V115
Specialized ICs Nexperia PBLS1501V115 Overview
Introducing the cutting-edge PBLS1501V115 by Nexperia, a leading name in the field of specialized integrated circuits. This innovative 15 V PNP BISS LOADSW offers unparalleled performance and reliability, making it the ideal choice for a wide range of industrial applications.
PBLS1501V115 Features
  • 15 V PNP BISS LOADSW