PBC25SBAN
Mfr.Part #
PBC25SBAN
Description
CONN HEADER R/A 25POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Height :
3.56mm
Number of Positions :
25
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
63.5mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Datasheets
PBC25SBAN
Sullins Connector Solutions PBC25SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 25-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height