PBC24SFAN
Mfr.Part #
PBC24SFAN
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Length :
61mm
Number of Positions :
24
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
PBC24SFAN
Sullins Connector Solutions PBC24SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 24-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height