PBC22SAAN
Mfr.Part #
PBC22SAAN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
22
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
55.9mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PBC22SAAN
Sullins Connector Solutions PBC22SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height