PBC21SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC21SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Plastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Post :
Tin
Length :
53.3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions :
21
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Height :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Header, Breakaway
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PBC21SAAN
Sullins Connector Solutions PBC21SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 21-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height