PBC20SBBN
Mfr.Part #
PBC20SBBN
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
3.56mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Length :
50.8mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Datasheets
PBC20SBBN
Sullins Connector Solutions PBC20SBBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height