PBC20SABN
Mfr.Part #
PBC20SABN
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
50.8mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Published :
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
Datasheets
PBC20SABN
Sullins Connector Solutions PBC20SABN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height