PBC20SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC20SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Length :
50.8mm
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Insulation Height :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
UL
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number Of PCB Rows :
1
Gender :
Male
Width :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PBC20SAAN
Sullins Connector Solutions PBC20SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height