PBC19SGAN
Mfr.Part #
PBC19SGAN
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Height :
3.56mm
Length :
48.3mm
Datasheets
PBC19SGAN
Sullins Connector Solutions PBC19SGAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height