PBC16SADN
Mfr.Part #
PBC16SADN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Length :
40.6mm
Height :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
16
Not Applicable
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PBC16SADN
Sullins Connector Solutions PBC16SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height