PBC12SAAN
Mfr.Part #
PBC12SAAN
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Number of Positions :
12
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
30.5mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PBC12SAAN
Sullins Connector Solutions PBC12SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height