P6KE400CA
Mfr.Part #
P6KE400CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 400VWM 548VC DO15
Manufacturer :
Rectron USA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance @ Frequency :
180pF @ 1MHz
Terminal Form :
Wire
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
500μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Breakdown Voltage :
380V
Series :
P6KE, TRANSIL™
Base Part Number :
P6KE
Pin Count :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A 8/20μs
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Clamping Voltage :
706V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Test Current :
1mA
Max Breakdown Voltage :
420V
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
342V
Peak Pulse Current :
5.7A
Capacitance :
360pF
Max Power Dissipation :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Power Dissipation :
5W
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
3.53mm
Length :
6.75mm
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
Diameter :
3.56mm
Max Surge Current :
1mA
Power Rating :
600W
Reverse Breakdown Voltage :
380V
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
342V
Through Hole
Number of Elements :
1
Height :
3.53mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C