P6KE100-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE100-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 81VWM 144VC DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Published :
Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Surge Current :
100A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
144V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
81V
Reverse Standoff Voltage :
81V
Number of Terminations :
2
Reverse Breakdown Voltage :
90V
Power Dissipation-Max :
5W
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
144V
Power - Peak Pulse :
600W
Base Part Number :
P6KE
Pin Count :
2
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Configuration :
Single
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
4.2A
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Series :
TransZorb®
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
90V