P6KE160C
Mfr.Part #
P6KE160C
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 160VWM 230VC DO15
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
600W
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
136V
Breakdown Voltage :
160V
Configuration :
Single
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.8A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
136V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
Clamping Voltage :
219V
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
5W
Peak Pulse Current :
2.8A