P6KE130A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE130A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 179VC DO15
Stock
303
In Stock :
303
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
111V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Breakdown Voltage :
124V
Lead Free :
Lead Free
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
3.4A
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Termination :
Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.4A
Series :
P6KE
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
111V
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Operating Supply Voltage :
111V
Power Rating :
600W
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Max Surge Current :
3.3A
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
130V
Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
600W
Clamping Voltage :
179V
Breakdown Voltage :
124V
Type :
Zener
Diameter :
3.6mm
Published :
2005
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Unidirectional Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Length :
7.6mm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V