P4SMAJ43C
Mfr.Part #
P4SMAJ43C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMA,43V,400W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
43V
Pin Count :
2
HTS Code :
JEDEC-95 Code :
DO-214AC
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Min :
47.8V
Surface Mount :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Breakdown Voltage-Max :
54.9V
Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature (Max) :
150°C