P4SMA400
Mfr.Part #
P4SMA400
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-214AC/SMA, 360.00V
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Clamping Voltage :
548V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
P4SMA
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Power :
400W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Published :
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
342V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
DO-214AC, SMA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
800mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V
Peak Pulse Current :
800mA