P4SMA27CA
Mfr.Part #
P4SMA27CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.79mm
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
P4SMA
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
400W
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Test Current :
1mA
Power Dissipation-Max :
3.3W
Terminal Position :
Dual
Length :
5.28mm
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Height :
2.29mm
Power Rating :
400W
Published :
Type :
Zener
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Reverse Standoff Voltage :
23.1V
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Current :
10.9A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
37.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Max Surge Current :
10.9A
Clamping Voltage :
37.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
5μA
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Bidirectional
Number of Channels :
1
Operating Supply Voltage :
23.1V
Breakdown Voltage :
25.7V
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Voltage - Rated DC :
27V
Reverse Breakdown Voltage :
25.7V
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ