P4SMA200A BK
Mfr.Part #
P4SMA200A BK
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 200VWM 324VC SMA
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
220V
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage-Max :
324V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V
Breakdown Voltage :
238V
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AC, SMA
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
400W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.2A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
324V