P4KE30CA
Mfr.Part #
P4KE30CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 30VWM 41.4VC DO41
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
25.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
41.4V
Number of Bidirectional Channels :
1
Reverse Breakdown Voltage :
28.5V
Length :
5.2mm
Peak Pulse Power :
400W
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
P4KE
Composition :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Max Surge Current :
9.9A
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.9A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
30V
Peak Pulse Current :
9.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
400W
Termination :
Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
25.6V
Number of Elements :
Clamping Voltage :
41.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
28.5V
Max Power Dissipation :
400W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
2.7mm
Power - Peak Pulse :
400W
Leakage Current :
1μA
Weight :
299.994654mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
25.6V
Breakdown Voltage :
28.5V
Bidirectional Channels :
Max Operating Temperature :
175°C