P4KE100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE100A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 81VWM 137VC DO41
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Current :
3A
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85.5V
Voltage - Rated DC :
100V
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power Rating :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
400W
Clamping Voltage :
137V
Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
Max Surge Current :
3A
Diameter :
2.7mm
Reverse Standoff Voltage :
85.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
95V
Series :
P4KE
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
20 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Axial
Number of Channels :
Number of Unidirectional Channels :
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
95V
Power Line Protection :
No
Mount :
Through Hole
Composition :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Lead Free :
Lead Free
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3A
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Breakdown Voltage :
95V
Length :
5.2mm
Operating Supply Voltage :
85.5V