P4KE300CA
Mfr.Part #
P4KE300CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 300VWM 430VC DO41
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
414V
Series :
P4KE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
2.7mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A
Peak Pulse Power :
400W
Number of Channels :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
256V
Voltage - Rated DC :
300V
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
256V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Bidirectional Channels :
Breakdown Voltage :
285V
Length :
5.2mm
Clamping Voltage :
414V
Max Operating Temperature :
175°C
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
256V
Voltage - Breakdown (Min) :
285V
Max Surge Current :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Power - Peak Pulse :
400W
1 (Unlimited)
Termination :
Axial
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
400W