P4KE180C
Mfr.Part #
P4KE180C
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 180VWM 258VC DO41
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Breakdown Voltage :
171V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Length :
5.2mm
Voltage - Breakdown (Min) :
162V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Power :
400W
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
P4KE
Max Surge Current :
1.7A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
154V
Published :
Voltage - Rated DC :
180V
Power Rating :
400W
Number of Channels :
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
258.3V
Composition :
Power - Peak Pulse :
400W
Peak Pulse Current :
1.7A
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Supply Voltage :
154V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
258.3V
Bidirectional Channels :
Termination :
Axial
Diameter :
2.7mm